Azt hitte a múzeum, egy replika kardot őriznek, kiderült, hogy valódi, 3000 éves és Budapesten találták
A chicagói Természettudományi Múzeum közel 100 éve őrzi azt a kardot, amelyről úgy gondolják, hogy egy bronzkori fegyver jól elkészített másolata. Egy új elemzés azonban azt mutatta, hogy a kard meglehetősen hitelesnek tűnik, mert az is, hiszen körülbelül 3000 évvel ezelőtt készült.
Az IFLScience szerint a múzeummal együttműködő magyar régészek Európa első királyairól szóló, márciusban megrendezésre kerülő kiállítás előkészítése során kérték, hogy nézzék meg közelebbről a múzeum birtokában lévő kardutánzatot. Az 1930-as években Budapesten, a Dunában talált kardot a régészek és a múzeum tudósai ezután röntgenfluoreszcens detektorral elemezték. Ehhez a tudósok először röntgensugárzásnak teszik ki a vizsgált anyagokat, hogy ionizálják azokat.
“Ha ennek a sugárzásnak az energiája elegendő, akkor kölcsönhatásba lép az atomok belső héjelektronjaival, ami miatt azok kilökődnek. Szinte azonnal lezajlik egy relaxációs folyamat, amelynek során az egyik külső héjelektron a belső héjba esik” – magyarázza Maido Merisalu anyagtudós, más néven Captain Corrosion egy YouTube videóban.
“Ennek eredményeképpen egy bizonyos mennyiségű energia szabadul fel elektromágneses sugárzás formájában. A kibocsátott röntgensugárzás energiája a magasabb és az alacsonyabb állapot közötti energiakülönbségtől függ, ezért a sugárzás információt is hordoz az atomról.”
“Ez általában fordítva szokott történni…”
Az anyagból kilépő röntgensugárzás energiájának és intenzitásának mérésével a tudósok képesek felfedezni, hogy miből áll az anyag. A kard esetében a kutatócsoport megállapította, hogy az szinte teljesen megegyezik Európa más bronzkori kardjaival, hasonló mennyiségű bronzot, rezet és ónt tartalmaz.

A kérdéses kard, amit a harmincas években emeltek ki Budapesten a Dunából.
Forrás: fieldmuseum.org
“Ez általában fordítva szokott történni”, mondta Bill Parkinson, a múzeum antropológiai kurátora egy nyilatkozatban. “Amiről azt gondoljuk, hogy eredeti, arról kiderül, hogy hamisítvány”.
Bár a kard mintegy 3000 évvel idősebb, mint eredetileg gondolták, a múzeum túl későn jött rá, hogy az Európa első királyai című kiállításba bevegyék. Ehelyett a főcsarnokban állítják ki a kiállítás előzeteseként. Feltételezéseik szerint a kardot egy ősi rituálé részeként helyezhették a Dunába, talán egy elvesztett szerettük vagy egy csata emlékére.
[hm_embed link=”https://hellomagyar.hu/2023/01/22/3500-eves-sirt-tartak-fel-egyiptomban/” ][/hm_embed]
Source: IFLScience
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
A világ legmagasabb tervezett felhőkarcolói
Átírhatja a történelemkönyveket ez a két, 7000 éves női holttest!
Magyar kutatók segítségével tettek meglepő felfedezést a földi élet fejlődésével kapcsolatban
A kutatók szerint egy amerikai vulkán egyre közelebb van a kitöréshez
Egy halálos táncot járó csillagpár a közelünkben fog felrobbanni
Furcsa, római kori temetkezést találtak Dunavecsén